drukuj

A Góra Chełmska czeka

Góra Chełmska

Góra Chełmska - piękna o każdej porze roku.

Fot. mjetek

Niedawno wpadli do nas znajomi i wspominaliśmy sobie wakacyjne podróżne. My akurat odwiedziliśmy Zakopane. Będąc w stolicy Tatr wjechaliśmy też na Gubałówkę i podziwialiśmy przepiękną górską panoramę. Nasz synek jednak największą frajdę miał z jazdy na zjeżdżalni grawitacyjnej, w której na specjalnych wózkach śmiga się w stalowych rynnach, że aż miło.

- No, wygląda to świetnie. A wiesz co? Dziwię się, że czegoś podobnego nie ma u nas, na Górze Chełmskiej. Teren jest idealny, koszt montażu zapewne nie byłby wielki, a poza tym Góra Chełmska ma w sobie tak wielki potencjał turystyczny i rekreacyjny, że niezrozumiałe jest to, że nic tutaj się nie dzieje – w pewnej chwili usłyszałem od znajomego.

Faktycznie – pomyślałem sobie - dlaczego tego jeszcze u nas nie ma? Dlaczego ciągle Góra Chełmska to niemal martwa strefa rekreacyjno-turystyczna? Co prawda na jej szczycie są sakralne budowle i kwitnie pielgrzymkowe życie (i bardzo dobrze), ale to jednak zupełnie co innego niż infrastruktura czysto rekreacyjna, a miejsca, żeby ją zbudować jest dość. A na razie jest tak, że z jednej strony funkcjonujący tutaj jedynie park linowy pokazuje, czym Góra Chełmska mogłaby się stać, gdyby takich atrakcji byłoby więcej, a z drugiej strony zdewastowany stadion, resztki amfiteatru i restauracji, przedwojenne zdjęcia, na których widzimy profesjonalne tory saneczkarskie i szlaki narciarskie pokazują, czym Góra Chełmska była w przeszłości. Wiem, że zaraz usłyszę ze strony władz, że to nie jest takie proste, że potrzebne są plany, pomysły, a przede wszystkim pieniądze. Wszystko to prawda, tylko jak tak się pomyśli z punktu widzenia zwykłego koszalinianina, to narzuca się jedno, fundamentalne pytanie - jak to się stało, że przez 24 lata, które minęły od politycznego i gospodarczego przełomu, Koszalin nic z tego nie ma, że przylega do tak atrakcyjnego miejsca? Chętnie posłucham odpowiedzi.

Piotr Polechoński  

 

Zdjęcia

  • Góra Chełmska

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
lehoo
lehoo wt., 2013-08-27 12:41

Góra Chemska

nie narzekaj, mamy na Górze Chełmskiej sanktuarium po trzykroć przedziwne, za jakiś czas ma powstać po wielokroć przedziwne centrum pielgrzymkowe, a już teraz możemy udać się na tę górę w pielgrzymce rodzi, albo w pielgrzymce trzeźwości, nie narzekaj, trochę optymizmu :) pozdrawiam

www
www wt., 2013-08-27 14:05

Góra

to miejsce jest inne, oderwane od reszty miasta, brakuje mi na Gorce Chełmskiej miejsca gdzie by można było usiąść kawe wypić... za to dużo miejsca żeby odpocząć od zgiełku. Nie potrzebne tam jakieś drugie masto święte pewnego celebryty ;). ale coś by się przydało.... Chociaż podejrzewam, że gdyby nie siostry ta góra byłaby bardziej zaświniona  i opuszczona. szkoda, że nic nie robią ze stadionem, przecież tam dużo osób się przechodzi i biega

lehoo
lehoo wt., 2013-08-27 14:25

potrzebne to miasto czy nie

decyzje zdaje się już zapadły ... 

Elektrolat
Elektrolat pt., 2013-09-13 12:38

@Piotr Polechoński "Góra

@Piotr Polechoński "Góra Chełmska ma w sobie tak wielki potencjał turystyczny i rekreacyjny, że niezrozumiałe jest to, że nic tutaj się nie dzieje – w pewnej chwili usłyszałem od znajomego."

Kilka dni po ukazaniu się tego tekstu pojawiły się pierwsze pomysły na uatrakcyjnienie Góry Chełmskiej tak, by usłyszała o niej cała Polska:
>KLIK<